Opis projektu

3 listopada 2014r. dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury Pan Paweł Bukowski podpisał z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego umowę przyznania pomocy na operacje z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013 pt."Kraina Tysiąca Jezior i Tysiąca Fortyfikacji - multimedialny szlak turystyczny".
Głównym założeniem projektu jest rozwijanie turystyki na obszarze LSR przez stworzenie nowego produktu turystycznego promującego tereny powiatu Nidzickiego w postaci multimedialnej trasy turystycznej opartej na jednolitej idei „militaria – obronność".
Celem projektu jest także promocja architektury militarnej (wojskowej, obronnej oraz wydarzeń historycznych z terenów ziemi nidzickiej za pośrednictwem multimedialnej interaktywnej trasy turystycznej oraz multimedialnego spaceru po średniowiecznym Neidenburgu - interaktywna wizualizacja miasta i zamku krzyżackiego w Nidzicy. Będzie ona obejmować dwie części (miasto i zamek) z możliwością poruszania się po nich jak w grze komputerowej FPS (czyli widok z pierwszej osoby).
W ramach działania powstała strona internetowa będąca swego rodzaju multimedialną bazą danych powiatu na temat fortyfikacji i wydarzeń z naszego regionu. Wyjątkowość naszej strony historia.nidzica.pl polega na dostosowaniu jej do łatwej obsługi również poprzez telefon komórkowy i innych urządzeń multimedialnych.


opro1

Na stronie zawarta jest krótka informacja o obiektach, filmy promocyjne, galeria zdjęć oraz fotografie sferyczne naszego najważniejszego zabytku - zamku. Strona wzbogacona jest również o współrzędne GPS, linkowanie zewnętrzne przy wykorzystaniu kodów QR oraz wykorzystanie aplikacji mobilnych pobieranych ze strony na nowoczesne telefony komórkowe i urządzenia multimedialne.
W ramach projektu zostały również wykonane i ustawione 3 tablice informacyjne w Nidzicy (w szyi bramnej - Nidzickiego Zamku), w Orłowie (przy świetlicy wiejskiej) i w Wiknie (na plaży miejskiej) przedstawiające mapę szlaków militarnych, która została również umieszczona na plakatach dostępnych dla turystów.


opro2

opro3

opro4

opro5

opro6


Realizacja naszego projektu otwiera drzwi na generowanie kolejnych projektów, działań, których celem będzie między innymi opracowanie scenariuszy wycieczek szkolnych, turystycznych, jak również scenariuszy do realizacji poszczególnych jednostek lekcyjnych. Powstanie również odpowiednik  powyższego działania oparty na promocji przepięknej i jakże ciekawej natury naszej ziemii nidzickiej.


opro7


Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszego projektu. Szczególne podziękowania kierujemy do głównych sponsorów przedsięwzięcia tj. Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Gminy Nidzica. Projekt nie powstałby bez bezinteresownej i ciężkiej pracy pracowników Nidzickiego Ośrodka Kultury Renaty Żbikowskiej, Oskara Łomeckiego, Jarka Komoszyńskiego, Pawła Bukowskiego, jak również Pana Huberta Domańskiego - naszego lokalnego animatora historii, wspierającego nas merytorycznie, jak i duchowo w trakcie realizacji projektu. Dziękujemy także twórcy spaceru multimedialnego Panu Pawłowi Moszczyńskiemu, za niebywałe zaangażowanie w poszukiwanie prawd historycznych oraz oprawę multimedialną gry. Równie mocno i szczerze dziękujemy Panu Grzegorzowi Misztalowi za wykonanie strony internetowej promującej nasz region.

 

Nasza gra "Produktem Warmii i Mazur"

31 marca 2015 roku, dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury Paweł Bukowski odebrał z rąk Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego Marka Brzezina oraz członka zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwii Jaskulskiej certyfikat uprawniający do korzystania ze znaku „Produkt Warmia Mazury”, dla Interaktywnej wizualizacji grodu i zamku Neidenburg.      

Głównym założeniem nadania certyfikatów jest wzrost konkurencyjności i atrakcyjności gospodarczej regionu Warmii i Mazur. Kreowanie marki następuje poprzez specjalną kampanię informacyjno - promocyjną o zasięgu regionalnym i krajowym. Marka „Produkt Warmia Mazury” przyznawana jest w trzech kategoriach: produkt, usługa i wydarzenie.
"Celem projektu jest identyfikacja produktów, usług, wydarzeń charakterystycznych dla Warmii i Mazur, z których jesteśmy znani i którymi chcemy się chwalić" – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin.            

produkt warmii i Mazur                           

logo cz300