Interaktywna wizualizacja grodu i zamku

 interaktywna wizualizacja 2020
 
 
Ze względu na duży rozmiar aplikacji zamieszczamy linki do pobrania w kilku wersjach:
 
ENGLISH VERSION:
 
Aby uruchomić należy:
  • pobrać wybraną paczkę
  • rozpakować (są to archiwa ZIP)
  • uruchomić poprzez plik "nidzica_play.exe"
Średniowieczna Nidzica z lotu ptaka:

 Kto z Państwa mijając średniowieczne zabytki Nidzicy, nie chciał choć raz „wskoczyć w wehikuł czasu” i cofnąć się o 600 lat wstecz, by móc odkrywać tajemnicze uliczki, zaułki i architekturę średniowiecznej Nidzicy.
Dziś jest to możliwe! Serdecznie zapraszamy do naszego multimedialnego „wehikułu czasu”! Prezentujemy Państwu nasze nowe dziecko! Multimedialną rekonstrukcję XV w. Nidzicy! Wizualizacja wykonana została przez Pana Pawła Moszczyńskiego, na zlecenie Nidzickiego Ośrodka Kultury, do projektu „Re`Animacja historyczna”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura w sieci”. Spacer po średniowiecznej Nidzicy opiera się na wynikach badań archeologicznych, konsultacjach naukowych oraz wszelkich dostępnych materiałach historycznych. W wizualizacji ukazane są przedmieścia (polskie i niemieckie), średniowieczne domostwa, zagrody, budynki gospodarcze i zamek z suchą fosą. Wszystkie obiekty posiadają fotorealistyczne tekstury, środowisko 3D, cienie generowane w czasie rzeczywistym, efekty cząsteczkowe (animowana, odbijająca na swojej powierzchni otoczenie woda, ogień, dym z kominów itp.), szatę roślinną oraz nieanimowane i animowane postacie ludzi i zwierząt. Gra zawiera wirtualne informatory z planem średniowiecznego miasta wg. O.Kloeppla oraz opis funkcji obiektów. Spacerując poruszamy się jak w grze komputerowej FPS - czyli widok z pierwszej osoby. Istnieje również możliwość oglądania zamku i miasta także z lotu ptaka. Jedna z wersji zawiera prostą grę edukacyjną typu
odszukaj litery i stwórz hasło.
Wizualizacja średniowiecznej Nidzicy, ze względu na złożoność projektu jest do pobrania (za darmo) i znajduje się, na stronie www.historia.nidzica.pl do czego serdecznie zachęcamy.
Dzięki rekonstrukcji XV w. Nidzicy wykonaliśmy wystawę zewnętrzną prezentującą Nidzicę w średniowieczu, także plakaty i ulotki ukazujące dwa systemy obronne średniowiecznej Nidzicy wraz z zaznaczeniem obecnie istniejących śladów historii.
Realizując projekt i posiadając tak ważne narzędzie stwierdzamy, iż warto temat rozszerzyć i stworzyć oddzielną stronę internetową prezentującą średniowieczny kompleks i obiekty w 3D, tworząc do tego upragniony od lat Nidzicki Szlak Gotyku z wizualizacjami, od którego notabene wszystko się zaczęło.
Wizualizację w przyszłości można będzie korygować, rozbudowywać zgodnie z wynikami badań archeologicznych. Nie uciekamy również od naszego autorskiego pomysłu stworzenia prawdopodobnie pierwszej na świecie gry łączącej grę internetową z geocachingiem. Nowa gałąź turystyki aktywnej, która daj Boże powstanie w Nidzicy.
Wizualizacja jest znakomitym narzędziem, tworzącym mnóstwo możliwości zarówno edukacyjnych, jak i promocyjnych Nidzicy, których wykorzystanie zależy wyłącznie od nas samych. Miłej zabawy.
Grę dedykujemy wszystkim tym, którzy przez lata, a nawet wieki fascynowali się i promowali historię naszej ziemi.

 

ministerstwo kultury dofinansowanie

logo cz300